Писмо до Министъра на правосъдието, ВСС, Инспектората към ВСС и ВАС относно неплащане на възнаграждения на вещи лица
Изх № 032 / 01.04.2012 г.
ДО: МИНИСТЪРА НА ПРАВОСЪДИЕТО
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
г-жа Диана Ковачева
ДО: ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО: ИНСПЕКТОРАТА КЪМ
ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО: ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
г-н Георги Колев
ОТНОСНО: Незаплащане на възнаграждения на експерти/вещи лица по изпълнени съдебни експертизи;
Уважамема г-жо Министър,
Уважаеми дами и господа,
Сдружение с нестопанска цел “СЕФИТА”, рег. по ф.д. № 8122/ 2004 г. на СГС/ФО, обединява експерти и техни организации, работещи предимно в сферата на съдебното експертизиране и по възлагане от органите на досъдебното производство, както и по поръчки на обществени организации и стопански субекти.
В тази връзка ръководството на Сдружението периодично анализира и обобщава проблематиката, касаеща изпълнението на съдебни експертизи.
Многократно сме Ви информирали за случаи, за които научаваме както чрез регистрирани към Сдружението, така и от други експерти, относно значително забавени плащания по назначени, извършени и приети съдебни експертизи, или изобщо за неизвършване на плащания.
Конкретно вече трета година настояваме за съдействието Ви за извършване на следните дължими плащания към експерти (копия от преписката прилагаме):
- ХХХ лв. по адм. дело № ХХХ на ВАС,
- ХХХ лв. по адм. дело № ХХХ на ВАС,
- ХХХ лв. по адм. дело № ХХХ на ВАС,
които и по настоящем не са разплатени и продължаваме да очакваме действената Ви намеса за извършване на плащане.
За преустановяване на трайно наложилата се практика – на вещите лица да се изплащат разходи и възнаграждения според възможностите на съдебната система и на дознанието, сме предложили с наш изх. № 059/27.07.2011 г. да се прецени възможността от допълване на Наредба № 1/2008 г. на ВСС – в чл. 34 ал. 1 да се добави: „Възнаграждението и разходите на вещото лице се изплащат от органа, който го е назначил, в едномесечен срок от предаване на заключението, като при забава се дължи законова лихва”.
Тъй като както на горното предложение, така и на множество други, отправяни от експерти чрез Сдружението до органи на съдебната власт, и целящи подобряване на съдебната експертиза и на комуникацията между възлагащи органи и вещи лица, не сме получили удовлетворителни отговори, а най-често не получаваме никакви отговори, сме принудени да подкрепим вероятно нелогичния, но с потенциал да компенсира неблагоприятните финансови последици за съдебните експерти подход – завеждане на съдебни искове към неизрядните платци.
Ползваме случая да Ви предложим, в случай че установите трайна невъзможност на съдебната ни система да финансира, администрира, контролира и развива института на съдебната експертиза, да предприемете действия за концептуално изменение на нормативните положения, които я касаят, като се допусне отношенията между вещите лица и страните в съдебния процес (в т.ч. и с прокуратурата) да се уреждат двустранно, така, както прочее е заложено в англо-саксонската система и каквито тенденции са актуални в процеса на унификация на европейската съдебна експертиза и хармонизиране на нормативната база в страните от ЕС.
В допълнение и при отсъствие на конкретни и реални мерки за подобрения по изложената проблематика, ще информираме за актуалното състояние на експертната дейност в гражданския и в наказателния процес у нас също и Европейския Институт за Експертизи и Експерти – Париж/Франция, с който сме в кореспондентни отношения.
Разчитаме на съдействието Ви за постигане на взаимно приемлива регулация в отношенията между вещи лица и възлагащи органи, и оставаме на разположение за допълнителна информация при необходимост,
С уважение,
ик. Веселина Г. Попова –
Председател на Сдружение „СЕФИТА”,
по възлагане от УС на Сдружението
Приложения: 13 листа;