Доклад към Проект на Наредба за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица
ДО
Г-Н ХРИСТО ИВАНОВ
МИНИСТЪР НА
ПРАВОСЪДИЕТО
Д О К Л А Д
от
ПЕТКО ПЕТКОВ – ЗАМЕСТНИК – МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО И РЪКОВОДИТЕЛ НА РАБОТНАТА ГРУПА
ОТНОСНО: Проект на Наредба за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИВАНОВ,
Предлагам на Вашето внимание проект на Наредба за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица. Проектът е изготвен от междуведомствена работна група, с участието на представители на органите на съдебната власт, на Висшия съдебен съвет и на практикуващи вещи лица, създадена с Ваша Заповед № ЛС 04-2002 от16.12.2014 г., копие от която прилагам.
Причината, поради която се налага, министърът на правосъдието да издаде предложената Наредба за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, е отмяната от Върховния административен съд на Наредба № 3 от 30.11.2012 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица.
С Решение № 2305 от 18.02.2014 г. Върховният административен съд (ВАС) отмени изцяло Наредба № 3 от 30.11.2012 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица с мотиви, че е издадена от министъра на правосъдието в противоречие с материалноправни разпоредби и при съществени нарушения на административнопроизводствените правила– неспазване на 14-дневния срок за публично обсъждане, както и липсата на доклад и анализ за съответствие с
общностното право. Решението е обжалвано пред петчленен състав на ВАС, който, със свое Решение № 11 727 от 06.10.2014 г. е потвърдил първоинстанционното решение. Решението на петчленния състав е окончателно.
Съгласно чл. 195, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс подзаконовият нормативен акт се смята за отменен от деня на влизането в сила на съдебното решение. Алинея 2 на същата разпоредба предвижда, че правните последици, възникнали от подзаконов нормативен акт, който е отменен, се уреждат служебно от компетентния орган в срок не по-дълъг от три месеца от влизането в сила на съдебното решение.
Предложената подзаконова уредба като цяло има за законова рамка действащата към момента глава двадесет и първа „Вещи лица и преводачи“ на ЗСВ.
Проектът на Наредба се издава на основание чл. 403, ал. 1 от Закона за съдебната власт (ЗСВ). Наредбата има за цел да уреди материята относно вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица от министъра на правосъдието в рамките на делегацията, която Закона за съдебната власт му предоставя.
Проектът на наредба е структуриран в пет глави. В глава първа се съдържат общите положения на нормативния акт. Глава втора урежда условията, на които трябва да отговарят специалистите, утвърдени за вещи лица. Глава трета регламентира реда и сроковете за предложения за включване и промени на списъците на специалистите, утвърдени за вещи лица, както и реда за отписването им. В глава четвърта са уредени условията и реда за определяне и изплащане на възнагражденията на вещите лица. Етичните правила за поведение на вещите лица се съдържат в глава пета.
В основната си част предложеният проект следва нормативните решения, съдържащи се в отменената Наредба № 3 от 30.11.2012 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица.
По-съществените нови положения се свеждат до следното:
1. Във връзка с организацията на дейността на вещите лица:
Предлага се отмяна на принципа на случайния подбор при назначаване на вещите лица, както и отпадане на задължението за водене на експертно деловодство за извършените от вещите лица експертизи.
Мотиви:
- Принципът на случайния подбор при назначаването на вещи лица е отменен в ЗСВ през 2011 г. (ДВ, бр. 1 от 2011 г.). С оглед привеждане на съответния текст от Наредбата в съответствие с разпоредбата на чл. 396, ал. 1 от ЗСВ е предложена отмяна на този принцип и в проекта на Наредбата.
- Практически нецелесъобразно е съществуването на експертно деловодство за извършените експертизи, което само излишно натоварва вещите лица с тази дейност, чийто резултат не се ползва от никого.
2. Във връзка с възнагражденията на вещите лица:
- Предвижда се възможност, разходите за пътни, дневни и квартирни, необходими за изготвяне на възложената експертиза, да могат да бъдат изплатени на вещото лице и авансово с писменно разпореждане на органа, назначил експертизата.
- Увеличава се възнаграждението на вещото лице, което му се дължи при отлагане на делото по независещи от него причини, в размер от 15 на не по – малко от 20 лв.
- Увеличава се размерът на почасовото възнаграждение на вещите лица, като вместо досегашният размер от 5 лв., същото се определя като 2,3% от установената минимална работна заплата за страната към датата на възлагане на експертизата.
- Увеличава се размерът на разходите за една нощувка от 35 на 50 лв.;
- Предлагат се нова уредба по отношение реда и срока за изплащане на възнаграждението и разходите на вещото лице, което да се извършва въз основа на писмено разпореждане на органа, който го е назначил. Сумите ще се изплащат по банков път, като изрично е предвидено, това да става в срок до 60 дни от приемането на експертизата. Сумите ще се изплащат от депозит или от бюджета на органа, назначил експертизата.
- Плащането на сумите се извършва след представяне от вещото лице на документ, съдържащ реквизитите по чл.7 от Закона за счетоводството.
- Наредбата предвижда, че ако органът, възложил експертизата, откаже да приеме заключението по причини, за които вещото лице отговаря, определеното възнаграждение да не му се изплаща. Отказът се мотивира.
- При намаление на възнаграждението на вещото лицеорганът, назначил експертизата, е задължен да посочи мотиви.
Мотиви:
- Размерите на възнагражденията и на разходите на вещите лица за извършване на експертизата са определени с Наредба № 1 от 16.01.2008 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица. С цел актуализиране на техния размер е изготвено настоящето предложение за увеличение на размера на възнагражденията и на някои от разходите на вещите лица, за извършване на експертизата. Предвижда се почасовото възнаграждение на вещите лица да е в размер на 2,3% от минималната работна заплата (МРЗ) за страната, вместо досегашния размер от 5 лв. Във връзка с увеличението на МРЗ от 01.01.2015 г. на 360 лв. и от 01.07.2015 г. на 380 лв., възнаграждението за всеки действително отработен час на вещите лица се предвижда да е съответно 8,28 лв. от 01.01.2015г. и 8,74 лв. от 01.07.2015 г. Актуализират се и размерите на възнаграждението на вещото лице, което му се дължи при отлагане на делото по независещи от него причини, от 15 на не по – малко от 20 лв., както и разходите за една нощувка от 35 на 50 лв. Предвидените изменения следва да се осъществят в рамките бюджетите на съответните ведомства.
- За улеснение на вещите лица Наредбата предвижда възможност и за авансово заплащане на разходите за пътни, дневни и квартирни.
- С цел избягване забавянето при изплащане на възнагражденията на вещите лица, в наредбата изрично е предвидено, това да става в срок до 60 дни от приемането на експертизата.
- За охраняване интересите на вещото лица наредбата предвижда, органът, назначил експертизата, да мотивира отказа за изплащане на дължимото възнаграждение, (когато не приема заключението по причини, за които вещото лице отговаря), както и намаляването на възнаграждението.
3. Във връзка с привеждане в съответствие на Наредбата с чл. 49 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС):
Във връзка с регламентираните в Наредбата изисквания, на които трябва да отговарят лицата, желаещи да бъдат включени в списъците за вещи лица, се урежда възможността за гражданин на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария, да бъдат вписвани като вещи лица, без да имат постоянно пребиваване в Република България. Член 49 от ДФЕС е една от фундаменталните разпоредби на правото на ЕС, която забранява, като ограничение на свободата на установяване, всяка дискриминация, основана на гражданството и произтичаща от националното законодателство.
Не съществуват други относими актове на ЕС, с които урежданата материя трябва да бъде хармонизирана.
4. Други предложения:
Допълването на Приложение № 1 „Съдебни експертизи по класове и видове“ с нови видове и класове експертизи, както и прецизирането на съдържанието на Приложение № 2 – „Справка декларация“, с която вещите лица се отчетат пред органа, назначил експертизата, са извършени с цел улеснение на органите, които назначават експертизата и изплащат възнаграждението на вещите лица.
Предлагам проект на Наредба за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, който, в съответствие с изискванията на чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове да бъде публикуван на интернет страницата на Министерството на правосъдието. В същото време и в съответствие с чл. 403, ал. 1 от Закона за съдебната власт, проектът на Наредба ще бъде изпратен за съгласуване на ВСС.
ПРИЛОЖЕНИЕ:
Проект на Наредба за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица.
ЗАМЕСТНИК – МИНИСТЪР И
РЪКОВОДИТЕЛ НА РАБОТНАТА ГРУПА:
ПЕТКО ПЕТКОВ